Stemningsrapport fra «Meet the Expert» på AHUS

Fra venstre: Assia Bassarova, Erling Undersrud, Tonje Eidsnes, Arnaud de la Fouchardière,  Gerardo Cazzato  Foto: Katrine Lyssand
Fra venstre: Assia Bassarova, Erling Undersrud, Tonje Eidsnes, Arnaud de la Fouchardière, Gerardo Cazzato Foto: Katrine Lyssand

18. og 19. mai arrangerte AHUS «Meet the Expert» kurs for andre gang. Denne gangen var tema melanocytære lesjoner i hud. På tross av 17. mai feiring dagen før fikk vi samlet over 70 personer fra hele landet og noen deltagere fra Sverige og Danmark.  

Foredragsholderene bestod av Arnaud de la Fouchardière fra Frankrike, Gerardo Cazzato fra Italia, Assia Bassarova fra OUS og Erling Undersrud fra SUS.  Det var også kliniske innslag holdt av Linn Landrø fra Volvat og Henrik Jespersen fra OUS.

Med tettpakket program og lange dager holdt både deltagere og foredragsholdere koken, med mulighet til å bli kjent med foredragholderene i pausene for både faglige og andre hyggelige diskusjoner.

På kurset fikk vi et godt innblikk i nytten av molekylærpatologi som et supplement i diagnostikk av melanocytære lesjoner, som et hjelpemiddel mot mer presise diagnoser og hvordan dette kan være til nytte for å unngå både over-, og underbehandling av pasientene. Samtidig var det fokus på å at både morfologi med eller uten immunhistokjemisk undersøkelse fremdeles er tilstrekkelig for å løse de fleste kasus.

Stor takk til vår seksjonsoverlege Tonje Eidsnes som har stått for arrangementet og til Assia Bassarova som i tillegg til å være en av foredragsholderene deltok i planleggingen av kurset og ledet møtet på en utmerket måte.