Referat fra styremøte i STLF 18. november 2024

Tilstede: Lindy Jarosch-von Schweder (leder), Nina Hagen (årsmøtevalgt), Frode Manstad-Hulaas (vara årsmøtevalgt), Anders Prestmo, (PSL), Kathrine Wågø (Ylf), Vivi Bakkeheim (Of), Michelle Dai (Nmf), Kari Risnes (LVS), Bente Grønnesby (organisasjonssekretær)
Forfall: Torkild Skaar (årsmøtevalgt), Sven Midelfart (AF), Hilde Myren (Namf)

72/2024: Godkjenning av møteinnkalling og agenda, vurdering av habilitet
Vedtak: innkalling og agenda til møtet ble godkjent. Det var ingen styremedlemmer som meldte seg inhabile til saker behandlet i møtet.

73/2024: Godkjenning av referat fra styremøte 22. oktober 2024
Vedtak: referatet ble godkjent

74/2024: Informasjon fra leder
Lindy Jarosch-von Schweder og Kari Risnes har skrevet kronikk om forskning i Dagens Medisin: https://www.dagensmedisin.no/helseforetakene-trenger-a-prioritere-forskning/661381?fbclid=IwY2xjawGpS55leHRuA2FlbQIxMQABHXrgQgyto3elbB18oumgaTgrkOgv2-vaZouUEbt-8F8YQPFaTieO1pXhzw_aem_ahFvKAo2Jl-rVIaOhmdTZw
Vedtak: styret tok saken til orientering

75/2024: Viktige saker fra foreningene
PSL: har hatt styremøte, har hatt medlemsundersøkelse vedr. avtalespesialistenes forhold til Helse Midt-Norge – saken tas opp i RU. Det har blitt tildelt noen nye hjemler 
LVS: Kostnadskutt på NTNU, det jobbes med en nedbemanningsplan
AF: Trondheim kommune har fått byrådsleder i helse; Merethe Baustad Ranum 
Ylf: jobber med spørreundersøkelse om arbeidsbelastning, mangel på LIS1 plasser - noen LIS har vært ute i permisjon og skal nå tilbake i jobb. Dette har blitt «glemt» av kommunene (kommer i tillegg til de som allerede har fått tilbud om plass). Det vurderes endring i organiseringen av LIS1.
Of: Merkbart at det spares bl.a. i psykisk helsevern. Det skal utredes om akuttmottak i Orkdal skal nedlegges, St. Olavs har fått beskjed om å korte ned ventetiden fremover (ventetidsløftet)
Nmf: har arrangert pleiemedhjelperkurs med 50 påmeldte – veldig bra!
Noen i styret har deltatt i grunnutdanningskonferansen. Jobber med å få mere støtte til de som skal ut i praksis (5. års studenter) 
LSA: kommuneøkonomi er skral, må muligens nedbemanne i Orkdal. Skaun har fått LIS1 stilling. 
Vedtak: styret tok saken til orientering

76/2024: Medlemsmøter
- Helsepolitisk seminar i regi av Regionsutvalg Midt-Norge og Helse Midt-Norge 22. november 2024 – 68 påmeldte
- Lederkonferanse, Scandic Nidelven 22 mai 2025, samarbeid med St. Olav, primært for leger som har en lederfunksjon.
- Medlemsmøte med Randi Rosenqvist 4. desember 2024 – 110 påmeldte
Vedtak: styret tok saken til orientering                 

77/2024: Arbeidsgruppe NTNU
Lars Christian Lervik, Kathrine Wågø, Kari Risnes, Bjørnar Grenne, Solveig Klæbo Reitan og Michelle Dai har hatt oppstartsmøte.
Det planlegges et møte for alle medlemmer i januar med paneldebatt, det jobbes også med en kronikk.
Vedtak: styret tok saken til orientering

78/2024: Samarbeid med andre
Regionsutvalg – møte med HMN 29. november på Stjørdal
Fagråd – Anders refererte kort fra møte
Vedtak: styret tok saken til orientering

79/2024: Søknader
Nmf pleiemedhjelperkurs
Vedtak: Støttes med kr. 5000,-

80/2024: Møteplan
mandag 13. januar
onsdag 19. februar
onsdag 19. mars
torsdag 10. april
onsdag 21. mai
Årsmøte onsdag 11. juni.
Sommeravslutning onsdag 18. juni, styremedlemmer og kurskomité

81/2024: Høring – folkehelseloven
Innspill fra Eli Anne Haug om høringssvar vedr. ovennevnte.
Tas opp på møtet i januar

82/2024: Hva skal kommuniseres ut fra dagens møte?
Bokbad
Arbeidsgruppe